Ексклузивно съдържание за Google Analytics 4

superHUMAN Блог

Как да предпазиш бизнеса си от фишинг измами?

Фишинг измами в Meta

Сигурно си чувал за фишинг или скам измамите, но знаеш ли какво представляват те в същината си и каква вреда могат да нанесат на бизнеса ти? В тази статия ще ти разкажем кои са най-сигурните начини да предпазиш Facebook акаунта на бизнеса си от фишинг измами онлайн.

Да изгубиш достъп до Facebook акаунта на бизнеса си, е не само неприятно, но и често носи финансови загуби. Това поставя в риск не само теб, но и клиентите ти. Злонамерените атаки имат за цел да получат достъп до лична информация като пароли, номера на кредитни и дебитни карти и други лични данни. Темата е толкова нашумяла, че дори Meta излезе с насоки как да се предпазиш от фишинг измами онлайн.

Какво точно е фишинг?

Веднага ти казваме – да, прав си, думата звучи точно като риболов и това не е случайно. И в риболова, и при фишинг (phishing) атаките ключова е примамката. Сега ще ти разкажем защо.

Фишингът е практика, в която някой се опитва да измами потребителите онлайн, като се представя за легитимен бизнес. Тези атаки могат да се проявяват по различни начини, като например чрез изпращане на подвеждащи имейли или съобщения, които те подтикват да въведеш данните си във фалшиви платформи или сайтове.

Този тип атаки са опасни, защото вредата не остава изолирана в една платформа или мрежа. Кликането върху нелегитимен линк може да доведе до загуба на контрол върху устройството, профила и имейла ти. И така да се използва за фишинг на хората, с които си в контакт.  

Как да разпознаеш фишинг атаката?

Помни, че е възможно да си обект на атака, ако:

  • С теб се свързва лице, което не познаваш;
  • Получаваш странни или неочаквани съобщения (“Има проблем с поръчката ти”, а ти не си спомняш да си поръчвал нещо от този бизнес);
  • Получаваш съобщения, които оказват натиск и подчертават колко е важно да действаш веднага (“Последно предупреждение! Потвърдете, че тази страница ви принадлежи.”);
  • Подтикнат си да кликнеш върху съмнителен линк. 

Тези “легитимни” профили и дори бизнеси могат да са най-различни – от хора, представящи се за служители на Meta до рекламни агенции, които искат да ти “помогнат” да разрастнеш бизнеса си. Преди няколко месеца ти разказахме как измамници се опитаха да използват по същия начин името на Xplora за своята скам схема. Ето и как ние разпознахме атаката и полезни съвети за това как да се предпазиш от скам и подобни практики.

Знаци, че си станал жертва на фишинг

Ето и няколко сигнала, които да ти покажат, че вероятно си станал жертва на фишинг атака:

  • Внезапно губиш достъп до всички Meta акаунти и профили, които имаш (включително и Facebook);
  • Клиентите ти дават сигнал, че получават необичайни съобщения от бизнеса ти;
  • Забелязваш, че следваш страници, които доскоро не си следвал;
  • Имейлът ти е компроментиран – не можеш да влезеш или забелязваш необичайни активности.

Как да защитиш Facebook акаунта си?

За да си проактивен в защитата на акаунта си, следвай няколко лесни за изпълнение добри практики:

  • Разгледай добре съобщението, преди да кликаш върху каквото и да е.

Измамниците често използват имейли, които изглеждат като легитимни, но всъщност не са. Facebook и Meta изпращат кореспонденция само от определени домейни като fb.com, facebook.com, facebookmail.com

  • Не предоставяй лична информация или пароли онлайн.

Meta никога няма да поиска паролата ти, особено в съобщение в Messenger.

  • Избягвай кликането върху съмнителни линкове. 

Никога не кликай върху линкове в неочаквани или съмнителни съобщения и имейли, дори и да изглеждат като изпратени от Facebook или Meta. Не отваряй и не тегли прикачени файлове от непознати източници.

  • Измисли си непробиваема парола. 

Впрегни въображението си и си измисли дълга и сигурна парола. Помисли за нещо, което със сигурност ще запомниш – абревуатура или дори изречение, което има смисъл за теб. Не използвай една и съща парола за различни сайтове и приложения.

  • Активирай двуфакторната автентикация (2FA). 

Двуфакторната автентикация добавя допълнителна защита към акаунта ти, като изисква въвеждането на специален код или потвърждение при вход от непознато устройство.

  • Информирай всички, които имат достъп до бизнеса ти. 

Увери се, че всички, които имат достъп до бизнес профила ти са наясно с фишинг атаките и как да ги избегнат.

Какво да правиш, ако акаунтът ти е компроментиран?

Ако се окажеш жертва на фишинг атака, е важно да действаш бързо. Светкавичната реакция може значително да намали щетите. Ето и какви стъпки да предприемеш:

  • Веднага промени паролата си. Ако си я въвел в съмнителен линк и се притесняваш от последствия, смени паролата си с някоя изцяло различна;
  • Провери Facebook акаунта си за неоторизирани устройства и логини и ги премахни;
  • Провери дали на стената ти има постове, които не си спомняш да си публикувал. Изтрий всичко съмнително.
  • Свържи се с Facebook Support екипа. 

Заключение

Фишинг атаките са капани в необятния дигитален свят. Но с правилната осведоменост можеш да превърнеш сигурността в своя суперсила. Помни, че най-добрата защита започва с информираност. За съжаление, дори най-успешният бизнес не е застрахован от този вид измами. Но добрата новина е, че въоръжен с правилната информация и подходящите инструменти, имаш силата да се защитиш себе си и клиентите си.